Час створення: – дата: – декада: |
|
Орієнтація: книжкова/вертикальна альбомна/горизонтальна |
|
Носій даних, розміри (довжина, мм х ширина, мм; МБ/байт): – оригінал(ів)у: – цифров(их)ої копі(й)ї: |
|
[05 січня 1933 року]
Цілком таємно
ІНФОРМСЕКТОР ОРГІНСТРУ ЦК КП(б)У
ДОВІДКА
ПРО ПОЛІТНАСТРІЙ ТА РЕАГУВАННЯ РОБІТНИКІВ ПІДПРИЄМТСВ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗВ'ЯЗКУ ЗІ ЗМЕНШЕННЯМ НОРМ ХЛІБА
По містах Одеської області /Одеса, Зінов'їевськ, Миколаїв, Херсон, Першомайське/ в грудні місяці різко зменшені наряди на борошно, разом з цим зменшені норми постачання хлібом по всіх категоріях населення. Так, утриманцям робітників 1-го списку зменшено 100 гр на день, робітникам 2-го списку зменшено 100 гр на день, а їх утриманцям на 50 гр, робітникам ІІІ-го списку зменшено на – 100 гр, а службовців та їх утриманців зовсім позбавлено хліба, а також кустарям промартілі.
Зниження норм хліба по багатьох підприємствах області викликало нездорові настрої окремих груп робітників, службовців, а також й окремих комуністів.
Не скрізь парторганізації як слід підготувались до зменшення норм хліба й не провели відповідної масово-політичної роботи, навіть, були такі п/о, які самі не знали про зменшення норм хліба й коли до них звертались робітники та члени партії, вони відповідали, що це провокація.
Антирадянський та ворожий елемент в зв'язку з цим розгорнув шалену контрреволюційну агітацію проти партії та радвлади й в деяких підприємствах виникли волинки. Обком повідомляє:
м. Одеса “На заводі “Більшовик” - утворився нездоровий настрій. Більшість робітників знали про зниження хліба раніше0 чим верхівка заводу. Члени й кандидати партії по цехах не зуміли стати на чолі робітників, наслідком чого один з цехів не працював протягом 1,5 години.
Карнатка “О 6-й годині ранку почали збиратися робітниці, де почалися різні розмови про зниження норм хліба. З трикутника нікого не було. Позапартійний Кравцов став біля дверей й почав закликати до страйку. Викликали директора, коли він з'явився, почалися вигуки: “Что ви нас мучаете?” Треба зауважити, що сам директор фабрики Єгоров не знав, що норму хліба знижено”.
Цукроварня “Фабричний актив дізнався про зменшення пізніше, ніж робітники. Помічник директора постачання пояснював, що це тимчасово, а групорги казали:” Коли знизили хліб, о дополучите на фабриці”.
По деяких підприємствах є випадки контрреволюційних виступів. Так, на заводі Красіна (Одеса) були розвішені листівки контрреволюційного змісту. Зміст слідуючий: “Товарищи рабочие. Надо сделать забастовку. Денег не дают. Как можно жить без денег, надо сделать переворот. Дети голодают. Надо бить коммунистов».
На листівці намальовано висилицю, на якій висить людина й написано: “партію потрібно вішать”, а нижче п'ять нерозбірливих підписів.
На заводі ім. Дзержинського не відомо ким вночі бак з бензином кинуто у горячу болванку заліза. Бак загорівся, але пожар потушен.
На заводі “Червона Гвардія” група робітників ковальського цеху прийшла до директора з вимогою: “Якщо нам не сплатяь зарплатні або не дасте авансу, то на роботу не вийдемо”. Серед цієї групи жодного кадрового робітника не було. На слідуючий день група не вийшла на роботу.
В зв'язку зі зменшенням норми хліба по окремих заводах були з боку робітників негативні виступи.
Завод “Січневого повстання” (Одеса), робітник Алах (позапартійний кадрогих механічного цеху) “Вот до чего дожили. Скоро совсем подохнем. Раз уже снимают хлеб с иждивенцев, то как же мы продержимся до нового урожая».
«Кузнецов/ позапартійний коваль). Вот вам советская власть и ее прелести. Работаешь, трудишься, а толку с этого ровным счетом ничего. Зима наступает, урожай сняли, а хлеба нет».
«Плохарев (обер №). Да, мы сторим социализс на голодных желудках. Вот, мне непонятно, как это так – мы растем и растем, а кушать нечего, особенно хлеба.»
На заводі ім. Калініна (Одеса) та держтютюнярні (Одеса), де переважно працюють жінки були розмови такого змісту:
“Нам говорили, что в конце первой пятилетки станет лучше, а стновится наоброт, хуже”.
“Мы зарабатываем 50-60 руб в месяц, а тут хлеб сняли. Придется умирать с голоду».
Окремі робітниці казали, що “ Надо нам сделать, что сделали джутовки в свое время”.
А на заводі ім. Петровського одна робітниця кинула картки та заявила: “На работу не пойду. Лучше пойду в проститутки”.
На цьому заводі у вбиральнях заводу надписи: “Хто хоче хліба й волі – вернись на 15 років назад”.
Треба особливо відмітити контрреволюційні настрої та балачки серед груп робітників заводу “Червона Зоря”, так звані “Ельмортонці”. Значна частина серед них – члени СРН. Так, наприклад:
Робітник Сипінський (позапартійний, “Червона Зоря”) заявив: “Хай тільки почнеться”.
Робітник Бондаренко (позапартійний) каже: “Радвлада так господарює, як циган колись господарював, учора проробляли постанову про перехід ЗРК у розпорядження заводуправи для покращення побуту робітників, а сьогодні зразу покращало”.
Робітник Шеремет (позапартійний( “Як так мучити людей – виступали б кулемети та порозстріляли”.
На інших підприємствах Зінов'ївська були аналогічні виступи. Наводимо такі факти:
Ковельчук (позапартійний “Житвопром”). Над нами знущаються,, треба кидати роботу. Коли сьогодні не дадуть хліба, то вночі комуністи спати не будуть”.
На тольовому заводі у вихідний день з'явилось 50 робітників до адміністрації вимагаючи хліба. Робітниця Фехман заявила: “Чим голодувати піду заріжу своїх дітей та себе”.
Реагування членів та кандидатів партії й ЛКСМ. Окремі члени й кандидати партії замість рішучої боротьби з цими негативними настроями та антирадянськими виступами стали на шлях розповсюдження агітації й антипартійних дій.
Наводимо факти:
“Партгрупорг на заводі “Старостіна” Кирс, член партії з 1926 року каже свойому секретарю р/о з сльозами: “Как другим рот затыкать, когда у меня дети гибнут и я сам с голода. С меня один скелет остался и ничего рабочим говорить не буду, нечего им разъяснять. Колхозы идут назад. Колхозник хлеб прячет в яму, ибо боится остаться без хлеба. Надо бы поменьше вывозить за границу, было бы что кушать».
Держвзутярня (Одеса) член партії заготовочного цеху Габрер каже: “Пойду к рабочим и скажу, что плохо, плохо. Некоторые обжираются, а у вас снимают хлеб».
Мелиоративний інститут. Студент, член партії каже: “Ох, если бы была война, то повернули б винтовку и пулеметы куда следует».
На запитання про кого він поверне зброю, він казав: “Понятно, против советской власти”.
На фабриці взуття (Херсон) член партіх Козін каже: “Я знайшов вихід, прийду додому, натоплю пічку, закрию димоход й ляжу спати”.
З матеріалів Одеського Обкому КП(б)У
Зав. Оргсектору ЦК /Стасюк/
5.І-1933 р.
Центральний державний архів громадських об’єднань України, ф. 1, оп. 20, спр. 6274, арк. 2–5
Знайшли помилку в цьому описі? Будь ласка, напишіть нам
Ⓒ Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору (HREC in Ukraine), 2018-2021
Ⓒ Концепція, структура порталу HREC in Ukraine, ідея, концепція, структура Інтернет Архіву Епохи Голодомору - Людмила Гриневич • Розробка ПЗ порталу, Інтернет Архіву - Геннадій Дахно
Використання матеріалів сайту дозволено з посиланням (для інтернет-видань - гіпрепосиланням) на HREC in Ukraine