Час створення: – дата: – декада: |
|
Орієнтація: книжкова/вертикальна альбомна/горизонтальна |
|
Носій даних, розміри (довжина, мм х ширина, мм; МБ/байт): – оригінал(ів)у: – цифров(их)ої копі(й)ї: |
|
[30.03.1933 р.]
Шановний редакторе!
У газеті “Вісті” № 74 від 30 березня була написана кортенька статейка “Голод на Закарпатській Україні”.
Я осмілюсь Вас запитати: це Ви наша дорога партія так далеко бачите, та ще й через гори Карпатські, котрі заросли дуже густо лісом, що через них дуже трудно бачить, а своїх українців, що ви ними правите, заглядаєте в кожну халупу, і не бачите, що вони голодують, та ще як голодують, що на світі немає жодної країни, щоб так голодала. Ви думаєте, що ваші українці ситі директивами, та непомірними налогами, та різними м'ясозаготівлями, та різними заготівлями споживання, що ви ще з осени пообтягали, що з грудня місяця, цілі райони зостались без хліба і без картоплі.
Взяти такі райони: Бердичівський, Ружинський, Білоцерківський та ряд других районів, де люди буквально голодують. У кожному селі більшають вже опухлі з голоду, багацько случаїв єсть голодної смерті. Ви у себе цього не бачите, стара поговорка: чуже бачиш за карпатськими горами, а свого під носом не бачиш.
Не буду вспоминати за одноосібний сектор, а скажу про колгоспи та радгоспи. Цілий ряд колгсопів зостались без насіння і без хліба, через те, що через щиру хлібозаготівлю, партійці хочуть повишення та похвали, від таких головотяпів як самі. Робітник колгоспу має 6 або 7 душ не працездатних у сім'ї і находив сам наприклад 250 трудоднів, получай 250 кілограм, уже сама його дорого радянською владою обречена на голодну смерть.
Прийшлось готуватись до сівби, на цього колгоспника ща 7 на сім непрацездатних душ узяв 250 кілограм накладає доброжилательна партія 500 кілограм посівного матеріалу.
Не дивлячись на те, що в вищезазначених районах була засуха, доброжилатильна радянська влада не дає і жодного дня спокою, як закінчились польові роботи то кожного дня визивають у сільраду і все дай, дай і без кінця дай. Уже селянство розорилося до основания. Завелись у селі:голод, в хаті нічим протопить піч, злидні аж пищать. Подумай дорога партія що ви робите, до яких пір ви так по скаженому будете мучить нещасний народ, доки ви його будете мучити, доки будете з живого люду випивать кров. Зайди в село то і видно: комуніст, головопят, учитель живуть у таких осіб пика червона, товстий гарно вбраний і таке інше. Сотні тисяч остального люда пропадає. Ви й для того позгонили у колгоспи, аби вам забрать вкупі всей хлібець, вивезти його за кордон, віддать його там аби вернулось за перевозку, та хвалитесь, що у нас єсть.
А свій люд гибне і гибне. Ні, вам не удасться всякий тепер такої думки: робить і пропадать від голоду то луче не робить і пропасти зовсім но с наступом весни селянство піде у поле сіять як ви думаєте, а піде голодним походом, я на цьому кінчаю.
с. Ярославка Ружинського району, Київської області.
Семен Остапів Хрущ.
Прошу дати відповідь у газеті “Вісті”.
За оригіналом: Підпис від руки – нерозбірливий
Центральний державний архів громадських об’єднань України, ф. 1, оп. 20, спр. 5302, арк. 25–27
Знайшли помилку в цьому описі? Будь ласка, напишіть нам
Ⓒ Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору (HREC in Ukraine), 2018-2021
Ⓒ Концепція, структура порталу HREC in Ukraine, ідея, концепція, структура Інтернет Архіву Епохи Голодомору - Людмила Гриневич • Розробка ПЗ порталу, Інтернет Архіву - Геннадій Дахно
Використання матеріалів сайту дозволено з посиланням (для інтернет-видань - гіпрепосиланням) на HREC in Ukraine